Αφεντικό στην Βέροια ο Ολυμπιακός με ονειρικό δεύτερο δεκάλεπτο!

0
503

Ο Ολυμπιακός, στο παιχνίδι που “έριξε” την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Α2, πέρασε από την Βέροια και την έδρα του Φιλίππου με 70-85.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε όρεξη για αστεία στην Βέροια κόντρα στον Φίλιππο και με ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο “καθάρισε” την υπόθεση νίκη! Το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο ήταν ισορροπημένο (22-21) αλλά με ένα επιμέρους σκορ 12-27 στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 14 πόντους διαφορά, 34-48 και έκτοτε δεν ξανακοίταξαν πίσω τους. Σωστή διαχείριση από τον Δημήτρη Τσαλδάρη στο β’ μέρος με το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει δικαίως στους Πειραιώτες οι οποίοι ευτύχησαν να έχουν σε εξαιρετική κατάσταση την φροντλάιν τους. Συγκεκριμένα ο Πέτρος Μελισσαράτος σκόραρε 23 πόντους ενώ άλλους 14 έβαλε και ο Βασίλης Χρηστίδης. Ο Ολυμπιακός απέχει πλέον μόλις δύο βαθμούς από την 5η θέση η οποία οδηγεί στα play-off.