«Χρυσή» πρόκριση για Ολυμπιακό επί του ΠΑΟΚ

0
469

Χάρη στο 15-9 του «χρυσού» σετ, ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση επί του ΠΑΟΚ στον τελικό του Λιγκ Καπ και θα αντιμετωπίσει τώρα τον Παναθηναϊκό.

Με τους Ιλίνιχ και Μάρσαλ και την υπεροχή στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με +1 και +2 κόντρα στην κακή υποδοχή και στις κακές επιθετικές λύσεις των «ερυθρόλευκων». Η άνοδος του Φαν Ντάικ και οι προσπάθειες του Μάρσαλ έφεραν το 17-13 και το 18-14 για τον «Δικέφαλο». Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 18-17, ισοφάρισε σε 20-20 και κατάφερε να προηγηθεί 21-22. Τελικά, οι Μάρσαλ και Ιλίνιχ έφεραν το 25-23 και το 1-0 για την ομάδα του Δεληκώστα.

Με τις επιλογές του Μάρσαλ, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα +2 με +3 στην αρχή του δεύτερου σετ και οι Φιλίποφ και Ιλίνιχ διατηρούσαν σταθερά στο +2 και οι κάρτες που αντίκρισαν οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το +3 στον «Δικέφαλο». Ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις και ισοφάρισε σε 14-14, ενώ ο Φίνγκερ έφερε το 14-15. Ο Τακουρίδης ανέλαβε δράση και έφερε το 17-15, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις και ισοφάρισε δύο φορές. Ο ΠΑΟΚ βρήκε πολλές λύσεις και προηγήθηκε 23-19 και το σετ ολοκληρώθηκε στο 25-21.

Ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις με το μπλοκ και έφτασε στο 3-5, όμως ο ΠΑΟΚ με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε και το ματς πήγαινε πόντο πόντο στα μέσα του σετ. Ο Γάτσης έδωσε το έναυσμα για 10-7 για τον «Δικέφαλο». Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ξανά με +2 και οι Φαν Ντάικ και Φιλίποφ έφεραν το 17-13. Ο Ολυμπιακός μείωσε στο -1 με τον Κουμεντάκη, όμως ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερες λύσεις και έφτασε στο 22-19 και στο 23-20 και τελικά στο 3-0.

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το + 1 στην αρχή του «χρυσού» σετ, όμως τα λάθη των παικτών του «Δικεφάλου» έφεραν το 4-8 και το σαφές προβάδισμα για την πρόκριση. Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή στο μπλοκ και διατηρούσε το +3 με +4 σταθερά, αγχώνοντας τους γηπεδούχους, που δεν έβρισκαν τις λύσεις που είχαν στα τρία πρώτα σετ, παρά τα Challenge και την ένσταση που κατέθεσαν οι ιθύνοντες του «Δικεφάλου». Ο Πετρέας έφερε το 7-12, ο Τερβαπόρτι το 7-13 και ο Χουσάι το 7-14, για να ολοκληρωθεί το ματς στο 9-15 και ο Ολυμπιακός να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό και την κόντρα με τον Παναθηναϊκό.

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr