Η Ρωσία θα προχωρήσει στην Κύπρο για να πληροί τις προϋποθέσεις για το Euro 2020

0
346

Οι παίκτες της Ρωσίας γιορτάζουν στο τέλος του αγώνα στη Λευκωσία REUTERS / Γιάννη Κουρτόγλου

Η Ρωσία κέρδισε την Κύπρο για να προκριθεί στο Euro 2020. Η Ρωσία κατέγραψε τη θέση τους στους τελικούς του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του επόμενου έτους με μια ολοκληρωμένη νίκη 5-0 έναντι της 10ης Κύπρου στη Λευκωσία την Κυριακή.

Η Ρωσία είναι η τρίτη ομάδα που μπορεί να προκριθεί στο τουρνουά των 24 ομάδων, ακολουθώντας τον όμιλο Ι που ανταγωνίζεται το Βέλγιο και την Ιταλία από την ομάδα J.

Οι Ρώσοι χρειάζονταν μόνο ισοπαλία για να εξασφαλίσουν έναν τελικό και δύο προκριματικούς, αλλά μια πρώιμη απεργία από τον Denis Cheryshev τους έβαλε στο δρόμο για την έβδομη νίκη τους σε οκτώ παιχνίδια προκριματικών.

Έπεσε στο σπίτι από μια στενή γωνία μετά από μόλις εννέα λεπτά.

Ο παίκτης της Βαλένθια έπειτα γύρισε τον πάροχο καθώς έβαλε το Magomed Ozdoev για το δεύτερο γκολ στο 23ο λεπτό.

Οποιεσδήποτε ελπίδες η  Κύπρος  είχε αναγκάσει μια επιστροφή εξατμίστηκε όταν ο Κωνσταντίνος Λαϊφης έδειξε μια ευθεία κόκκινη κάρτα στο 28ο λεπτό μετά από μια τρομοκρατική αντιμετώπιση.

Στη συνέχεια η Κύπρος  έχασε δύο παίκτες σε τραυματισμό πριν το ημίχρονο με τον Πάναϊοτζη Ζαχαρίου και στη συνέχεια ο τερματοφύλακας Κωνσταντίνος Παναγή αναγκάστηκε στο περιθώριο.

Η Ρωσία έκανε τον πρόσθετο άντρα να μετράει στα τελικά στάδια του παιχνιδιού με τρία ακόμα γκολ.

Ο Artem Dzyuba έκανε 3-0 με 11 λεπτά για να παίξει και στη συνέχεια βοήθησε τον Aleksandr Golovin για την τέταρτη στο 89ο λεπτό.

Ο Cheryshev τελείωσε μια κυρίαρχη εμφάνιση με το πέμπτο γκολ με την τελευταία προσπάθεια του παιχνιδιού.

Η Ρωσία είναι δεύτερη στην ομάδα πίσω από το Βέλγιο, οι οποίες έχουν κερδίσει και τα οκτώ από τα προκριματικά τους. Στη συνέχεια, η Ρωσία συναντά το Βέλγιο στην Αγία Πετρούπολη στις 16 Νοεμβρίου.

Το Βέλγιο νίκησε το Καζακστάν 2-0 νωρίτερα την Κυριακή με γκολ από τον Michy Batshuayi και τον Thomas Meunier.

Η νίκη για τους καζακστάδες επέτρεψε στη Σκωτία να μετακινηθεί στην τέταρτη θέση με την τρίτη θέση στην Κύπρο μετά από νίκη 6-0 επί του Σαν Μαρίνο στο Hampden Park όπου ο John McGinn σημείωσε το πρώτο ημίχρονο.