Ήττα για τον Ιωνικό Νικαίας Affidea στο “Σοφία Μπεφόν”

0
317

Για την 8η αγωνιστική της ΕΚΟ Βasket League, ο Ιωνικός Νικαίας Affidea ηττήθηκε με 79-86 από τον Κολοσσό H Hotels στο “Σοφία Μπεφόν”.

Σε ένα ματς, που είχε εξαρχής αντικειμενικές δυσκολίες, ο Ιωνικός Νικαίας Affidea δεν παρουσίασε το καλύτερο δυνατό πρόσωπο και ηττήθηκε από τους Ροδίτες, με τους οποίους έχει πλέον το ίδιο ρεκόρ (4-4).

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος σημείωσε 19 πόντους, ο Τζαμάλ Τζόουνς είχε 17, ενώ 12 πόντους πέτυχε ο Γιουτζίν Λόρενς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Oι Ροδίτες μπήκαν καλύτερα στο παρκέ κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθούν με 6-13 στο 5′. Αν και βρέθηκαν κάποιες λύσεις επιθετικά για την ομάδα μας, ο Κολοσσός απέκτησε διψήφια διαφορά πριν το δεκάλεπτο ολοκληρωθεί με σκορ 14-22.

Με εμφανώς καλύτερο πρόσωπο στις δυο πλευρές του παρκέ, οι παίκτες του Βετούλα μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά (25-26, στο 14′). O Tζάκσον έδωσε συνεχόμενους πόντους στους φιλοξενούμενους, αλλά η ομάδα μας παρέμενε σε απόσταση αναπνοής και ισοφάρισε 37-37 με τον Χαραλαμπόπουλο. Μέχρι την ανάπαυλα μάλιστα, ο Ιωνικός είχε καταφέρει να περάσει και μπροστά (42-41) παρά τα 11 λάθη του.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Κολοσσός πήρε ξανά προβάδισμα, αλλά ένα τρίποντο Μπαρτ κράτησε πολύ κοντά τον Ιωνικό κι ο Τζοόουνς ισοφάρισε με δικό του για το 52-52. Aκολούθησε όμως σερί 0-10 από τους φιλοξενούμενους κι εν τέλει η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 52-62.

Με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου, η διαφορά έγινε μονοψήφια ύστερα από αρκετά λεπτά κι ακολούθησε κλέψιμο του Έλληνα φόργουορντ και καλάθι του Μπαρτ για το 64-70. Ωστόσο, ακολούθησε σερί 0-7 με το οποίο η απόσταση ανέβηκε ξανά. Τα καλάθια του Λόρενς δεν αρκούσαν για νέα απόπειρα ανατροπής και ο Κολοσσός πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 42-41, 52-62, 79-86
Ιωνικός Νικαίας Αffidea (Βετούλας): Τζόουνς 17 (2), Στιθ 8 (1), Χαραλαμπόπουλος 19 (3), Μπατής, Λόρενς 12 (1), Μπαρτ 9 (1), Μαυροκεφαλίδης 10, Σάφτενααρ, Κώττας 3, Δημάκος
Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 13, Μπρέιζελτον, Τζάκσον 13 (2), Πουλιανίτης, Μπρούσεβιτς 6, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 9 (1), Ντάνιελς 14 (1), Κρομά 17 (1), Τουντζιαράκης 6, Παύλος, Τσαλμπούρης 8 (1)

*Πριν από το παιχνίδι κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμην του πατέρα του αρχηγούς μας, Λουκά Μαυροκεφαλίδη.