Πάτησε και πάλι τα 100 και τώρα έχει Ολυμπιακό!

0
310

Ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι εντυπωσιακός, επικράτησε με 103 – 69 του Κολοσσού στη Ρόδο και τώρα βλέπει μόνο… τον Ολυμπιακό!

Το ματς

Ο Κολοσσός μπήκε στο παρκέ με διάθεση να τρέξει και χάρη σε Ντάνιελς και Κρόμα πήρε τα ηνία του αγώνα (9-5, 3′). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα, όμως. Με επί μέρους 12-0 και τους Φριντέτ-Καλάθη να… εκτελούν την άμυνα των Ροδιτών, το προβάδισμα άλλαξε χέρια (9-17, 5′). Ο ρυθμός ήταν στα χέρια των παικτών του Πιτίνο, που έφεραν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (14-25, 7′). Ο Κρόμα συνέχισε να παίζει… μόνος του τον Παναθηναϊκό, μαζεύοντας τη διαφορά (21-28, 9′). O Ράις έγραψε τον επίλογο του πρώτου δεκαλέπτου για το 21-32.

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ουέσλι Τζόνσον και ΝτεΣόν Τόμας ανέλαβαν δράση και η διαφορά ανέβηκε (24-40, 14′). Ο Τζίμερ Φριντέτ ζεστάθηκε, επιθετικά, με τη διαφορά να ξεπερνάει τους 20 πόντους (26-48, 16′). Ο Κολοσσός προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με τον Τζάκσον μπροστάρη, αλλά ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις και με τους Ουάιλι-Παπαπέτρου να σκοράρουν έκλεισε το ημίχρονο στο
To σκηνικό έμεινε ίδιο στο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Ο Γιώργος Παπαγιάννης μπήκε στην… εξίσωση, ανεβάζοντας τη διαφορά, ενώ τον ακολούθησε ο ΝτεΣόν Τόμας, με το «τριφύλλι» να εδραιώνει το προβάδισμά του (38-73, 25′). Ο Κολοσσός κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο δεύτερο μισό της περιόδου, χάρη σε Παύλο και Τουτζιαράκη για το 48-75 της τρίτης περιόδου.

ΠΗΓΗ: panathinaikos24.gr