Πλήρωσε το 3ο δεκάλεπτο και ηττήθηκε από την ΑΕΚ ο Προμηθέας

0
696

Ο Προμηθέας Πάτρας υποχώρησε στην 3η θέση της βαθμολογίας της EKO Basket League, καθώς ηττήθηκε με 68-73 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ σε αγώνα στο πλάισιο της 9ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο φινάλε με τον πρώην αρχηγό του Προμηθέα, Νίκο Γκίκα, να σκοράρει 2 καθοριστικά τρίποντα για την ΑΕΚ. Αξιοπρόσεκτη ήταν η παρουσία του Ellis με 23 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 κερδισμένα φάουλ, ενώ η ομάδα της Πάτρας “πλήρωσε ακριβά” τα 17 λάθη της, που απέφεραν 25 εύκολους πόντους για την ΑΕΚ.

Η συνέχεια για τον Προμηθέα είναι το ερχόμενο Σάββατο 7/12 (17:45) στο “Δημ. Τόφαλος” απέναντι στο Λαύριο Megabolt.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

pro1920 bl 09123

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με διαφορές 5-7 πόντων (5-0 στο 1΄, 11-5 στο 3΄, 13-7 στο 4΄, 18-11 στο 7΄, 25-19 στο 9΄), αλλά ο Λίποβι με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου κατέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους (25-22), σε μια περίοδο με γρήγορο ρυθμό και πολλά καλάθια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 4/6 τρίποντα και πρώτους σκόρερ τους Λίποβι με 8 και Κασελάκη με 5.

Η ΑΕΚ πέτυχε τους πρώτους πόντους στην 2η περίοδο για το 27-22, αλλά ο Προμηθέας απάντησε με 8 σερί πόντους για να προηγηθεί με 3 στο 14΄ (27-30). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στη συνέχεια (32-36 στο 17΄, 37-40 στο 18΄) ως την ανάπαυλα του ημιχρόνου, που τους έστειλε στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων (40-44).

pro1920 bl 09122

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά “διάβασε” πολύ καλά το παιχνίδι σ’ αυτό το δεκάλεπτο και είχε εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση με 10/13 δίποντα και προβάδισμα στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες (19-13 τα ριμπάουντ, 11-8 οι ασίστ, 6-4 τα κλεψίματα), ενώ και οι 2 ομάδες έπιασαν το μέσο όρο τους στα λάθη (10).

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τον Προμηθέα να διατηρεί  ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ (43-46 στο 22΄και 47-53 στο 24΄20΄΄).

pro1920 bl 09121

Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι πίεσαν ιδιαίτερα στην άμυνα και οι φιλοξενούμενοι “κόλλησαν” στο σκορ το επόμενο πεντάλεπτο, με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται τα λάθη των Πατρινών και με σερί 14-0 να προηγείται με 61-53 στο 29΄30΄΄, για να κλείσει την περίοδο στο +6 (61-55).

Αξίζει ν’ αναφέρουμε πως ο Προμηθέας είχε μόλις 3/13 σουτ αυτό το δεκάλεπτο (2/9 δίποντα και 1/4 τρίποντα), με την ΑΕΚ να φτάνει στους 21 πόντους από λάθη του αντιπάλου.

Στην τελευταία περίοδο φάνηκε πως θα γίνει μεγάλη μάχη για την επικράτηση, καθώς ο Προμηθέας μείωσε τα λάθη, βελτίωσε την άμυνά του και άρχισε να μειώνει σταδιακά τη διαφορά για να ισοφαρίσει σε 63-63 στο 35΄.

pro1920 bl 09125

Στο φινάλε η ΑΕΚ αποδείχθηκε ψυχραιμότερη με τον πρώην αρχηγό των Πατρινών, Νίκο Γκίκα, να σημειώνει 2 δύσκολα και καθοριστικά τρίποντα (κάνοντας το 66-65 στο 36΄ και το 71-65 με τρίποντο με ταμπλό στο 38΄) κι έφτασε στην τελική νίκη με 73-68, με τον Προμηθέα να χάνει με τραυματισμό στο 36΄ τον Langston Hall (απώλεια που φάνηκε πως στοίχισε, κυρίως ψυχολογικά).

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 40-44 (ημιχ.), 61-55, 73-68.

pro1920 bl 09124

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 20 (4/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/10 βολές), Ματσιούλις 12 (1/5 τρίποντα), Κακλαμανάκης 3, Σαντ – Ροος 14 (5/10 δίποντα, 1/4 τριποντα, 1/2 βολές), Γιάνκοβιτς 11 (3/3 τρίποντα), Ρέι (0/3 σουτ), Τολιόπουλος, Χρυσικόπουλος, Γκίκας 6 (2), Μαυροειδής 2, Γιαννόπουλος 3, Σλότερ 2 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 6 (3/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Λίποβι 16 (4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κασελάκης 10 (1/5 τρίποντα), Φίλερ 3 (1), Μπόγρης 2, Μπαμπ, Αγραβάνης 6 (7 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Ρόμπινσον 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ), Έλις 23 (8/13 δίποντα, 7/10 βολές, 14 ριμπάουντ).

pro1920 bl 09126

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 15/34 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 16/25 βολές, 33 ριμπάουντ (22+11), 11 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας Πάτρας: 21/43 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 8/14 βολές, 42 ριμπάουντ (28+14), 16 ασίστ, 17 λάθη, 6 κλεψίματα.

ΠΗΓΗ: sportin.gr