Super League 1: Στην κορυφή η Ξάνθη, έκανε το 3Χ3 (videos)

0
290

Πρώτη φετινή νίκη για τον Πανιώνιο, δεν δυσκολεύτηκε η ΑΕΚ

Το «3 στα 3» για πρώτη φορά στην ιστορία της έκανε η Ξάνθη, η οποία επικράτησε με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στα Πηγάδια. Οι ακρίτες άνοιξαν το σκορ στο 19’ με κεφαλιά του Τζουρίτσκοβιτς και στο 55’ έκαναν το 2-0 με τον Στούργκεον. Δύο λεπτά αργότερα ο Φερνάντεθ μείωσε σε 2-1 για τους Αρκάδες, οι οποίοι «άγγιξαν» στο φινάλε το 2-2 με τον Χαουρέγκι. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα για τους ποδοσφαιριστές του Αστέρα Τρίπολης.

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η ΑΕΚ

Παρά τις δύο σημαντικές της απουσίες (Μάνταλος και Ολιβέρια), η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 τη Λαμία στο ΟΑΚΑ και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο ενόψει της συνέχειας. Στο 37′ ο Λιβάγια έκανε την ατομική ενέργεια από τα δεξιά, γύρισε τη μπάλα, αυτή κόντραρε στον Πλιάτσικα και με αυτογκόλ έγινε το 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Κροάτης εκτέλεσε το φάουλ και ο Βράνιες έκανε την προβολή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν να επιδείξουν κάτι σημαντικό.

Πήρε βαθιά ανάσα ο Πανιώνιος

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο Πανιώνιος, που χάρη σε γκολ του Μαξίμοβιτς στο 56’ νίκησε με 1-0 την ΑΕΛ. Οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να απαντήσουν στο γκολ των κυανέρυθρων, χάνοντας ευκαιρίες με τους Μιχαήλ (59’), Μπούστο (60’) και Μιλοσάβλιεβιτς (94’), ενώ οι γηπεδούχοι, από την πλευρά τους, θα μπορούσαν να “κλειδώσουν” τη νίκη με 2-0, αν ήταν εύστοχες οι προσπάθειες των Τσιλούλη (67’) και Καμαρά (72’).