Ξέσπασε στον Ιωνικό ο Παναθηναϊκός

0
562

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ταϊρίς Ράις ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κέρδισε εύκολα τον Ιωνικό Νικαίας (107-71) και έκανε το 7/7 στη Basket League.

Την 7η του νίκη σε ισάριθμους αγώνες πήρε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ που όντας εξαιρετικός από την περιφέρεια (14/26 τρίποντα) κέρδισε άνετα με το ευρύ 107-72 τον Ιωνικό Νικαίας. Τρομερή εμφάνιση από το Ράις που σταμάτησε στους 21 πόντους.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε με τους Παπαγιάννη, Τόμας το προβάδισμα στο σκορ (5-1, 2′). Ο Ιωνικός απάντησε γρήγορα με τους Μαυροκεφαλίδη, Σμιθ και πέρασε μπροστά με 5-6.  Ο Παππάς πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και φτάνοντας γρήγορα τους 8 πόντους έδωσε έναν άερα 8 πόντων στην ομάδα του (17-9, 6′). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Παπαπέτρου να ευστοχεί σε δύο βολές για να κάνει το 27-16. Σε αυτό το διάστημα οι «πράσινοι» εκτελούσαν με εξαιρετικά ποσοστά, γύρω στο 60%, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους (κάτω από το 25 %), οι οποίοι είδαν τον αντίπαλο τους να ξεφεύγει με 17 πόντους στο 11ο λεπτό (33-16). Με τον Ράις να είναι εντυπωσιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός άντεξε στην προσπάθεια του Ιωνικού να επιστρέψει στο παιχνίδι με συνεχόμενους πόντους από τους Τζόουνς, Δημάκο και η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια νούμερα (51-37, 18′). Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 7-0 στα τελευταία λεπτά και πήγαν στα αποδυτήρια με +21 υπέρ τους (58-37). Ο Παναθηναϊκός δεν κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 39 πόντους στο παιχνίδι, κερδίζοντας στο τέλος με χαρακτηριστική άνεση (107-71).

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 58-37, 82-52, 107-71.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Τόμας 14 (2), Παπαγιάννης 9, Παππάς 12 (2),Καλάθης 3 (1), Μήτογλου 14 (1), Ράις 21 (4), Παπαπέτρου 6, Βουγιούκας 3, Παπαδάκης 6 (2), Τζόνσον 5 (1), Γουάιλι 10, Μπεντίλ 4.

Ιωνικός Νικαίας (Βετούλας): Τζόουνς 16 (3), Στιθ 7 (1), Λόρενς 4, Μαυροκεφαλίδης 23 (4), Σχορτσανίτης 1, Κουντουράς, Χαραλαμπόπουλος 4, Κατούφας, Παπαδόπουλος, Κώττας 3, Δημάκος 10 (2).