Ανέβηκε δεύτερος ο Ολυμπιακός Βόλου, «διπλό» στο Αιγάλεω ο Ιωνικός

0
297

Ανέβηκε δεύτερος ο Ολυμπιακός Βόλου, μεγάλο «διπλό» από τον Ιωνικό.

Η ομάδα της Μαγνησίας επικράτησε 2-0 του Ιάλυσου εντός έδρας και εκμεταλλευόμενη τις απώλειες που είχαν Καβάλα, Καλαμάτα και Βέροια, ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Football League και στο -1 από την κορυφή. Ο Κουτσιανικούλης άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, ενώ το ο Ντούνης «κλείδωσε» το «τρίποντο» με τέρμα στο 85ο λεπτό.

Τρίτη σερί νίκη για τον Ιωνικό, που μετά το 1-0 επί του Ιάλυσου και το 2-1 επί στην έδρα της Νίκης Βόλου, πέρασε με 2-1 από την έδρα του Αιγάλεω. Η καλή μέρα δεν φάνηκε από την αρχή, για τους φιλοξενούμενους, αφού ο Σταματάκης άνοιξε το σκορ μόλις στο 4’ για τους γηπεδούχους. Ο Κρητικός ισοφάρισε στο 21’ και ο Μανάλης ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης.

Υποχώρησε στη βαθμολογία η Καβάλα, η οποία ηττήθηκε με 3-2 από την Ιεράπετρα, σε ένα ματς με δραματική εξέλιξη. Αφού ο Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ στο 14’ για τους γηπεδούχους, ο Χαντί ισοφάρισε στο 21’ με τον Χαντί και ο Βόσαλικ έκανε το 1-2 στο 29’. Ο Αναστασόπουλος ισοφάρισε στο 48’ και ο Σεχού πέτυχε νικητήριο γκολ στο 78’.

Η Τριγλίας επικράτησε 1-0 της Καλαμάτας με τον Παπαδημητρίου να πετυχαίνει νικητήριο τέρμα στο 44ο λεπτό του αγώνα για το δεύτερο «τρίποντο» των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα που τους ξεκόλλησε από την τελευταία θέση. Στους 10 βαθμούς και τη μέση της Football League διατηρήθηκε η «μαύρη θύελλα».