Άρης – Περιστέρι 72-59: Επέστρεψε ο αρχηγός, επέστρεψαν και τα χαμόγελα

0
333
BASKET LEAGUE / ÁÑÇÓ - ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)

Ο Άρης έδειξε σημάδια ζωής, επικράτησε του Περιστέριου με 72-59 και πήρε πολύτιμη βαθμολογική ανάση βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 2-6. Κορυφαίος των νικητών ο Λευτέρης Μποχωρίδης που έλαμψε στην επιστροφή του για τους «κιτρινόμαυρους».

Ο αρχηγός του Άρη επέστρεψε στα παρκέ μετά από τις αρχές Οκτωβρίου και πετυχαίνοντας 27 πόντους μαζί με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, οδήγησε τον Άρη στην πρώτη του μετά από τις 29/9 και την επικράτηση επί του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος.

Πολύ ανταγωνιστικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα στη Θεσσαλονίκη, με τους Μποχωρίδη και Μορέιρα να το έχουν μετατρέψει σε μονομαχία και τον Άρη να κλείνει την πρώτη περίοδο με το υπέρ του 19-14 μετά από καλάθι του Τάλτον. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό κι έφτασαν στο +8 με τρίποντο του Γκετσιβίτσιους (27-19, 13’), οι παίκτες του Ηλία Ζούρου όμως δεν άφησαν τη διαφορά να ξεφύγει, αντέδρασαν και ισοφάρισαν (27-27, 15’) παρέμειναν ανταγωνιστοί μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο τους βρήκε να ακολουθούν με 39-35. Ο Μποχωρίδης ήταν καταπληκτικός στο πρώτο μισό του αγώνα, έχοντας τους 17 πόντους της ομάδας του, καθώς και 2 ασίστ.

Αργά αλλά σταθερά ο Άρης κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά (52-42, 27’), οι φιλοξενούμενοι έχαναν μάχες, τα μακρινά σουτ δεν έβρισκαν το στόχο και οι «κιτρινόμαυροι» διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας (58-48, 30’). Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Άρη, που κυριάρχησε στις δύο άκρες του αρκέ, ανέβασε τη διαφορά στο +17 (68-51, 37’) με το Περιστέρι να έχει σκοράρει μόλις 3 πόντους σε 7 λεπτά. Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί, με τα τελευταία δευτερόλεπτα να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα και τον Άρη να εξασφαλίζει μία πολύτιμη νίκη επικρατώντας με 72-59.

Δεκάλεπτα: 19-14, 39-35, 58-48, 72-59.

On Fire: Ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 27 πόντους (9/13διπ, 9/9β) μαζί με 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ αλλά και 5 λάθη σε 32:34.

Ξεχώρισαν: Από τους νικητές ο Μόρις είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μιλόσεβιτς είχε 5 πόντοους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη, ο Μπλέικ είχε 10 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Μορέιρα 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: 44 πόντους πέτυχε μέσα από τη ρακέτα ο Άρης, ενω συνολικά είχε 27-50 δίποντα (54%), με τους φιλοξενούμενους να στα… σπάνε από την περιφέρεια, έχοντας 5/27 τρίποντα (18%).

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 72-54  μερικά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τζαφλέρης, Παφίλης.

ΠΗΓΗ: superbasket.gr