Εύκολο πέρασμα για τον Παναθηναϊκό από την Πάτρα

0
687

Ο Παναθηναϊκός πέρασε «αέρα» από την έδρα του Προμηθέα και επικράτησε με 99-76.

Ο Παναθηναϊκός μπηκε υποψιασμένος και σοβαρός από την αρχή και δεν άφησε τον Προμηθέα να τον απειλήσει. Με καλή άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ, οι πράσινοι έβγαλαν την δύσκολη υποχρέωση μετά από μια απαιτητική ευρωπαϊκή εβδομάδα και συνέχισαν στην κορυφή της βαθμολογίας. Πολύ άστοχη από τα 6,75 η ομάδα του Μάκη Γιατρά (7/34) και πολύ κακή στα ριμπάουντ (26-48), τα οποία έπαιξαν μεγάλο ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Στο 14-2 πλέον η ομάδα του Πιτίνο, στην 3η θέση με 11-5 «έπεσε» η ομάδα της Πάτρας.

Το ματς:

Ο ΠΑΟ μπήκε αποφασισμένος και από νωρίς. Οι ήττες τόσο από Περιστέρι όσο και από ΑΕΚ, έκαναν το «τριφύλλι» να είναι υποψιασμένο από την αρχή, ώστε να μην χρειαστεί να επαναληφθεί η ιστορία και με τον Προμηθέα (τον είχε αποκλείσει στο Κύπελλο στις αρχές της σεζόν). H ομάδα του Πιτίνο ξεκίνησε δυναμικά, έβαλε 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 29 στο δεύτερο. Ωστόσο, η άμυνα δεν ήταν το ίδιο καλή και άφησε τους Πατρινούς να σκοράρουν 21 και 25 πόντους αντίστοιχα. Παράλληλα όμως, και η άμυνα της ομάδας του Μάκη Γιατρά δεν ήταν καλή με αποτέλεσμα να κυνηγάει διψήφιες διαφορές απο πολύ νωρίς, όντας συνάμα πολύ άστοχη από τα 6,75 ώστε να καταφέρει να πλησιάσει. Οι ψηλοί της έχαναν το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο και τον Παπαγιάννη από την άλλη να κάνει θραύση, με την αυλαία του ημιχρόνου να πέφτει με τους φιλοξενούμενους στο +14, 46-60.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε ιδιαίτερα η εικόνα του παιχνιδιού. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν φορτσάτοι από τα αποδυτήρια του «Δημήτρης Τόφαλος» και με ένα επί μέρους 10-0 ανέβασαν την διαφορά στα ύψη. Οι Πατρινοί έμειναν χωρίς σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου, με αποτέλεσμα το παιχνίδι ουσιαστικά να κρίνεται σε εκείνο το σημείο. Η αδυναμία στα ριμπάουντ (19-37) και η αστοχία από το τρίποντο (4/24) συνεχίστηκε για τους γηπεδούχους και κατά συνέπεια η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 60-80, ενώ παράλληλα είχαν μεγάλη δυσκολία στην δημιουργία με τον Μάντζαρη να…τραβάει μόνος του κουπί.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα επιθετικά και έδωσαν περισσότερη έμφαση παράλληλα στην άμυνα ώστε να μην δώσουν την ευκαιρία στον Προμηθέα να ρίξει πολύ την διαφορά. Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν πολύ, με τους Πατρινούς να συνεχίζουν να…τα σπάνε από τα 6,75 και τα ριμπάουντ να είναι η «αχίλλειος πτέρνα» τους, με τους ΦριντέτΠαπαγιάννη από την άλλη να…τελειώνουν την δουλειά. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο έλληνας «γίγαντας» με κάρφωμα, 99-76. Κορυφαίος φυσικά ήταν ο “πράσινος” σέντερ όπου πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ακολούθησε και ο Μήτογλου με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 14π και 11ρ, 18 είχε ο Φριντέτ, ενώ ο Καλάθης «σταμάτησε» στους 5 πόντους αλλά με 10 ασίστ. Από την πλευρά των ηττημένων, ξεχώρισαν οι Λούποβι (18) –Έλις(10) και Μάντζαρης (8π, 8ας).

Τα δεκάλεπτα: 21-31, 25-29, 14-20, 16-19

Προμηθέας: Μπαμπ 3, Λούποβι 18 (2), Αγραβάνης 9 (1), Κατσίβελης 10 (1), Έλις 10, Μαυροκεφαλίδης 10 (1), Χολ, Κασελάκης 8, Μάντζαρης 8 (2), Λάγιος, Τσονακίδης

Παναθηναϊκός: Παπαγιάννης 23, Φριντέτ 18 (1), Παπαπέτρου, Καλάθης 5 (1), Μήτογλου 14 (1), Τόμας 13 (1), Ράις 4, Ράουτινς 5(1), Παππάς, Γουάιλι 4, Βουγιούκας 4, Τζόνσον 9 (3)