Η Παναχαϊκή πήρε παλικαρίσια εκτός έδρας νίκη (1-2) επί του Ιωνικού και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

0
310

ΤΟΥ ΠΡΟΚΟΠΗ Χ. ΚΟΓΚΟΥ

Κόντρα στο σοβαρό πρόβλημα των απουσιών 4 παικτών που προέκυψε τις τελευταίες μέρες, το γεγονός πως ήταν πρεμιέρα αλλά και την κακή διαιτησία, η ομάδα της Παναχαϊκής έδειξε ψυχή και νίκησε χθες εκτός έδρας με 2-1 τον Ιωνικό για την δ΄ φάση του Κυπέλλου παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Μιλόσεβιτς ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, έχασε αρκετές ευκαιρίες, της αρνήθηκε πέναλτι στο 50΄ο Τσακαλίδης, ωστόσο με γκολ των Μωραΐτη και Κυνηγόπουλου απέδρασε από τη Νίκαια και πλέον περιμένει τον επόμενο αντίπαλο. Με αυτή τη νίκη-πρόκριση, οι κοκκινόμαυροι έχουν πολλαπλά οφέλη, ανεβαίνουν ψυχολογικά και κερδίζουν αυτοπεποίθηση και χρόνο για να λυθεί το θέμα. Επιπλέον παιχνίδι με παιχνίδι ανεβαίνει ο βαθμός ομοιογένειας ενώ σημαίνει και έξτρα έσοδα αφού το επόμενο ματς θα γίνει στην Αγυιά.

11ΑΔΑ ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΠΑΤΡΩΝΗ

Στο αγωνιστικό μέρος, μετά το πρώτο αναγνωριστικό 10λεπτο όπου ο Ιωνικός μπήκε πιο δυνατά, η Παναχαϊκή ξεκίνησε με τον Πατρώνη να κάνει ντεμπούτο στην 11άδα, είχε τα ηνία του αγώνα και με μπροστάρη τον Κολ άρχισε να πιέζει για το γκολ το οποίο ήρθε σύντομα καθώς στο 17΄μετά από ωραία προσπάθεια του Κυνηγόπουλου, ο τελευταίος έδωσε στον Μωραΐτη που έκανε το 0-1.Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν κατάφεραν πολλά πράγματα, η πατρινή ομάδα με τους Κολ, Σιατραβάνη, Κυνηγόπουλο και Παπατόλιο είχε κόψει τους διάδρομους και διατηρούσε την πρωτοβουλία των κινήσεων.Μετά το 30΄ οι κοκκινόμαυροι ανέβασαν στροφές και παίζοντας από τα άκρα πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ με αποτέλεσμα να κερδίσουν συνεχόμενα κόρνερ και να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ αλλά το 0-1 παρέμεινε.Ο Ιωνικός αφού άντεξε στην πίεση, βγήκε μπροστά και στο 40΄καταφερε να ισοφαρίσει με σουτ του Μάναλη ο οποίος έκανε το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ Ο ΙΩΝΙΚΟΣ, ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ ΠΕΝΑΛΤΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΣΤΟ 50΄

Στο β΄ ημίχρονο, ο Ιωνικός μπήκε πιο δυνατά, απείλησε στο 48΄με το φάουλ του Καλλέργη όμως ο Σούλης είπε «όχι» και μετά από λίγα λεπτά η Παναχαϊκή ήταν αυτή που πήρε πάλι την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα. Η πατρινή ομάδα αδικήθηκε από τον Τσακαλίδη ο οποίος στο 50΄ με καθαρή ανατροπή στον Σιατραβάνη δεν έδωσε πέναλτι και μάλιστα κιτρίνισε τον παίκτη της Παναχαϊκής, οπότε δικαιολογημένα οι φίλαθλοι ξέσπασαν σε διαμαρτυρίες. Παρά την αδικία η πατρινή ομάδα συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και να παίζει από τα άκρα για να βρει ένα γκολ.Αφού χάθηκαν 1-2 ευκαιρίες, η πίεση απέδωσε καρπούς στο 77΄ όταν ο Κολ έκανε το κόρνερ και ο Κυνηγόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-2 βάζοντας την Παναχαϊκή σε θέση οδηγού. Μετά το 1-2 οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση όμως ο Μιλόσεβιτς έδρασε άμεσα, «γέμισε» το κέντρο με την αλλαγή του Ιντζόγλου αντί του Κυνηγόπουλου και η Παναχαϊκή έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 89΄ με την προβολή του Μωραΐτη για να τελειώσει το ματς.

Στα τελευταία λεπτά δεν είχαμε κάτι αξιόλογο και έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Τσακαλίδη βρήκε την Παναχαϊκή να παίρνει τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.  Όλοι οι παίκτες πήγαν καλά, κορυφαίοι ήταν ο Κυνηγόπουλος που έδωσε ασίστ και πέτυχε γκολ, ο Κολ, ο Σιατραβάνης αλλά και ο Σούλης που έσωσε 2 περιπτώσεις.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Κουρεπίνης, Τσιριγώτης (65′ Ντάγκας), Γκοτσούλιας, Κρητικός, Καλλέργης, Γκούμας, Φουρλάνος, Τιεντσέου, Ιωάννου, Μάναλης (79΄ Σμυρλής), Παπουτσογιαννόπουλος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Ρουγκάλας, Πατρώνης (46΄ Μαυριάς), Κολ, Σιατραβάνης, Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος (81΄Ιντζόγλου), Μωραΐτης (89΄Αντωνακόπουλος) και Τσελεπίδης.Με πολλά λάθη η διαιτησία του Τσακαλίδη (Χαλκιδικής), λιγότερα για τους βοηθούς Καραθανάση-Καλλή

ΠΗΓΗ: gnomip.gr