Μέγας είσαι Λάνγκφορντ και θαυμαστά τα έργα σου

0
584

Τεράστια νίκη της ΑΕΚάρας με διαστημικό τον Αμερικανό αρχισκόρερ και κατάθεση ψυχής από όλα τα παιδιά στα τελευταία κρίσιμα τρία λεπτά, που από το -2, η Βασίλισσα έφτασε στη νίκη με 74-66 επί της πολύ δυνατής Μπούργος, που πάλεψε σαν θηρίο ως το τέλος

Σε ένα συγκλονιστικό ματς, που κρίθηκε στο τέλος, η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας, άντεξε στην αντεπίθεση της Σαν Πάμπλο Μπούργος και πήρε τη νίκη στο ΟΑΚΑ, με 74-66, για την 5η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του Basketball Champions League. Έτσι, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε το ρεκόρ της, στο 4-1 και είναι στην 1η θέση, μαζί με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν απίστευτος, τελειώνοντας το ματς με 30 πόντους και σχεδόν άριστα ποσοστά ευστοχίας (3/3β., 6/9δ., 5/9τρ.), ενώ όλοι οι παίκτες της Βασίλισσας έκαναν κατάθεση ψυχής και κατέβαλλαν την αντίσταση μίας πολύ δυνατής αντιπάλου, η οποία πάλεψε σαν… θηρίο μέχρι το τέλος, αλλά τελικά υπέκυψε στην ανωτερότητα της ΑΕΚ.

Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος έκανε για άλλο ένα ματς, τα… πάντα στο παρκέ. Ο Κουβανός τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους (3/3β., 3/4δ., 1/4τρ.), έχοντας επίσης 8 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 τάπα. Επίσης ο Μάρκους Σλότερ είχε 5 πόντους (1/2β., 2/2δ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ως συνήθως, βοήθησε πάρα πολύ στην άμυνα. Ο Μάριο Τσάλμερς έκανε ντεμπούτο και έπαιξε μόλις 6 λεπτά, έχοντας 2 πόντους.

Το ματς ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει στην αρχική πεντάδα, τον Γκίκα ως πόιντ γκαρντ, τον Λάνγκφορντ στο «δύο», τον Σαντ-Ρος ως σμολ φόργουορντ, τον Γιάνκοβιτς στο «τέσσερα» και τον Μαυροειδή ως σέντερ. Η Βασίλισσα ξεκίνησε… ορεξάτα και μόλις στο 5’ με τρίποντο του Λάνγκφορντ, προηγήθηκε με 16-9. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν άμεσα σε 16-16, αλλά ο Δικέφαλος είχε τον έλεγχο του ρυθμού. Ο Τσάλμερς μπήκε στο παρκέ και σκόραρε με δίποντο, για το 21-16, ενώ η διαφορά έφτασε και στο +10, με 2/2 βολές του Ματσιούλις, για το 26-16 στο 9’. Η 1η περίοδος έκλεισε με σκορ 28-19 για την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Βασίλισσα προηγήθηκε με 34-25 στο 16’, με ένα λέι απ, που πέτυχε ο Λάνγκφορντ στον αιφνιδιασμό. Η διαφορά πήγε ξανά στο +10, στο 17’, όταν ο Σαντ-Ρος σκόραρε με τρίποντο και έκανε το 37-27. Η ΑΕΚ συντήρησε ένα προβάδισμα σε αυτά τα επίπεδα και έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +9 για τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, με το σκορ να είναι 42-33.

Διαιτητές: Βιατόρ-Γκουριόν-Γκριγκιόνι.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 42-33, 58-50, 74-66.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 2, Λάνγκφορντ 30 (5), Ματσιούλις 7 (1), Κακλαμανάκης, Χρυσικόπουλος 2, Γκίκας 5 (1), Μαυροειδής, Σαντ-Ρος 12 (1), Γιαννόπουλος 3, Στ. Γιάνκοβιτς 8 (2), Σλότερ 5.

ΣΑΝ ΠΑΜΠΛΟ ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Χοάν Πεναρόγια): Τοκότο 2, Κλαρκ 7, Φιτιπάλντο 12 (2), Μπενίτε 6, Βέγκα 5 (1), Σάλβο, ΜακΦάντεν 11 (1), Μπάσας 11 (1), Χούσκιτς 10, Λίμα 2.

ΠΗΓΗ: aek365.org