Νέος θρίαμβος Τσιτσιπά επί του Τζόκοβιτς και πρόκριση στον τελικό

0
493

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αναδείχθηκε νικητής στην συναρπαστική αναμέτρηση με τον Νόβακ Τζόκοβιτς παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τον τελικό του Mubadala World Tennis Championship (πρόκειται για τουρνουά επίδειξης). Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε με 2-1 σετ ( 6-3, 6-7, 4-6) σε 2 ώρες και 7 λεπτά. Αντίπαλος του στον τελικό θα είναι ή ο Ράφα Ναδάλ ή ο Καρέν Χατσάνοφ.

Στο πρώτο σετ ο Τζόκοβιτς έδειξε πιο έτοιμος , προηγήθηκε με 5-1 στα games. Ο Τσιτσιπάς απάντησε με break, μείωσε σε 5-3 όμως το σετ πήρε ο Σέρβος με 6-3. Η εικόνα του αγώνα άρχισε να αλλάζει από το δεύτερο σετ με τον Έλληνα πρωταθλητή να παίρνει σταδιακά τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το σετ είχε συγκλονιστική εξέλιξη και κρίθηκε στο tie break με τον Τσιτσιπά να ισοφαρίζει σε 1-1. Στο τρίτο και τελευταίο σετ το «τρομερό παιδί» του ελληνικού τένις προηγήθηκε με 2-0 και 4-2, αντέδρασε ψύχραιμα στην αντεπίθεση του αντιπάλου του  κέρδισε με 6-4 και πανηγύρισε την 3η του νίκη επί του Τζόκοβιτς στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

ΠΗΓΗ: sofokleousin.gr