Νίκη (ανατροπή) τίτλου η Λίβερπουλ στο «Βίλα Παρκ»

0
324

Ανατροπή-τίτλου πέτυχε η Λίβερπουλ στο «Βίλα Παρκ» του Μπέρμιγχαμ.

Μέχρι το 87ο λεπτό οι «χωριάτες» βρίσκονταν «αγκαλιά» με μία τεράστια έκπληξη, καθώς με το γκολ του Τρεζεγκέ, προηγούνταν με 1-0 των «κόκκινων».

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, όμως, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ρόμπερτσον και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να φέρει τα πάνω κάτω με το υπέροχο γκολ του Μανέ (2-1). Τεράστια η νίκη για τους πρωτοπόρους και αήττητους της Premier league, καθώς επιτεύχθηκε 8 ημέρες πριν από το μεγάλο ντέρμπι με την Μάντσεστερ Σίτι, ματς στο οποίο η Λίβερπουλ θα έχει την ευκαιρία να βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Να σημειωθεί ότι νωρίτερα είχε ακυρωθεί (σωστά) γκολ του Φιρμίνο (ήταν σε θέση οφσάιντ), ενώ δεν δόθηκε πέναλτι στην Λίβερπουλ σε χέρι αμυντικού της Βίλα μετά από σουτ του Λαλάνα.

Νίκη με ανατροπή, που τη διατήρησε στο -6 από την κορυφή και στις 10/11 θα «παίξει τα ρέστα της» στο «Ανφιλντ», πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι, με 2-1 επί της Σαουθάμπτον στο «Έτιχαντ».