Ολυμπιακός – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 68-77: Δεν τσουλάει…

0
589

Πολύ κακός ο Ολυμπιακός, ηττήθηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας από τη Ζενίτ Αγίας Πετρουπολης αν και πήγε το ματς στην παράταση με τρίποντο του Παπανικολάου. Μεγάλο ματς από τον Ματέους Πονίτκα.

Τη δεύτερη ήττα του σε τρεις αγωνιστικές της EuroLeague 2019/20 γνώρισε ο Ολυμπιακός, που λύγισε στο ΣΕΦ από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (68-77) που πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στη διοργάνωση. Το εκπληκτικό ξεκίνημα των ερυθρόλευκων πετάχθηκε στα σκουπίδια, με τους Ρώσους να είναι ανώτεροι και να παίρνουν δίκαια το παιχνίδι, αν και το τρίποντο του Παπανικολάου που οδήγησε στην παράταση λίγο έλειψε να τους ρίξει στο καναβάτσο.

Πολύ άστοχοι στο τρίποντο οι Πειραιώτες (6/30), με τον Κέβιν Πάντερ να έχει 2/12 το βράδυ που ο Βασίλης Σπανούλης παγιδεύτηκε, κουράστηκε και ήταν αρνητικός. Συγκλονιστικός ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, πάλευε μόνος με εκπληκτικά νούμερα, φανερή η έλλειψη ενός πραγματικά καλού γκαρντ για τους ερυθρόλευκους. Μεγάλο ματς έκανε για τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης ο Ματέους Πονίτκα, σε άμυνα κι επίθεση, την ώρα αρκετοί συμπαίκτες του γίνονταν στηρίγματα γι’ αυτή την ιστορική πρώτη νίκη της ομάδας τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Κόνιαρη, Σπανούλη, Πολ, Πρίντεζη, Μιλουτίνοβ ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός, την ώρα που η Ζενίτ έμπαινε χωρίς σέντερ στο παρκέ του ΣΕΦ. Το 12-0 στο τέταρτο λεπτό (!) θύμιζε το ματς με τη Βαλένθια, με το δίδυμο Σπανούλη – Μιλουτίνοβ να κάνει πράγματα και θαύματα στην επίθεση και τους Ρώσους να παίρνουν νωρίς το πρώτο τους timeout. Ο Πλάθα έβαλε τις φωνές και η ομάδα του ισορρόπησε το ματς με μακρινά σουτ των Τόμας – Χόλινς, με τον Πονίτκα να μαζεύει τη διαφορά στο καλάθι (19-17) με βολή και τον Τρούσκιν να κλείνει το δεκάλεπτο με τρίποντο για το προσπέρασμα της ομάδας του (19-20).

Η εικόνα του Ολυμπιακού από τα μέσα της πρώτης περιόδου έως το 12′ δεν ήταν καλή. Η Ζενίτ έχτισε και ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (21-26), με τον Ρούμπιτ να είναι εκτός τόπου και χρόνου και τον Κεμζούρα να επαναφέρει τους Σπανούλη – Μιλουτίνοβ που έτρεξαν ένα σερί 10-0 για το 31-26. Όσο ο Σέρβος καθόταν στον πάγκο, οι Πειραιώτες είχαν σοβαρό πρόβλημα στο ριμπάουντ, όπως είχαν και στο περιφερειακό σουτ με τον Μπράντον Πολ να βάζει το μοναδικό τους τρίποντο σε 12 προσπάθειες στο πρώτο μέρος. Το 36-38 του ημιχρόνου προβλημάτιζε, έδινε όμως μια άγρια ομορφιά στην αναμέτρηση.

Η Ζενίτ μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους 2-10 για να πάει στο +10, να βάλει ακόμη πιο δύσκολα στους αντιπάλους της και στον Κεμζούρα που πήγε βαθιά στον πάγκο του για να σηκώσει τον Τσέρι. Ακολούθησε ένα μικρό 6-0 για το 44-48, με τον Αμερικανό να βγάζει πολλή ενεργεια, αλλά τους Ρώσους να αντέχουν και να πηγαίνουν ξανά στο +8 (45-53) με τον Ρένφρο και τον Άιβερσον να πετυχαίνουν από ένα καλάθι.

Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, μείωσε στους τρεις (50-53), είχε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει και τους Παπανικολάου – Μιλουτίνοβ να καθαρίζουν τα ριμπάουντ, βρέθηκε όμως ξανά στο -7 με τον Σπανούλη να μη βρίσκει λύσεις ούτε στη δημιουργία, ούτε στην εκτέλεση. Το τρίποντο του Κόνιαρη για το 53-57 στο 35′ κράτησε τους Πειραιώτες όρθιους, το δεύτερο μακρινό του σουτ για το 56-59 τους ξαναέβαλε στο ματς, για να μειώσει στον πόντο (58-59) με βολές ο Πάντερ και να δώσει έναν χαρακτήρα θρίλερ στον αγώνα.

Ο Χόλινς έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο από την κορυφή για να πάει το ματς στις δύο κατοχές (58-62), πριν ο Πονίτκα γράψει το 58-64 ακριβώς στο 38′. Ακόμη κι εκεί, ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε, με τον Πάντερ και τον Παπανικολάου να βάζουν από ενα τρίποντο για το 64-64, πριν ο Κβοστόφ παρει το τελευταίο σουτ και αστοχήσει για να πάμε στην παράταση. Εκεί η Ζενίτ απάντησε με ένα επί μέρους 1-6 για το 65-70 από καλάθι του Αγιόν και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω για να πάρει την ιστορική πρώτη νίκη της στη διοργάνωση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 7163 θεατές πήγαν το βράδυ της Παρασκευής στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Κόλιενσιτς, Σίλβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 36-38, 47-53, 64-64 (κ.α.), 68-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα):  Πάντερ 16 (3/9 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπάλντγουϊν 1, Πολ 5 (1), Κόνιαρης 6 (2), Σπανούλης 7 (1/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ασίστ, 5 λάθη), Τσέρι, Μιλουτίνοβ 16 (7/9 δίποντα, 2/2 βολες, 16 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (3/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας, Ρούμπιτ 4

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πλάθα): Άιβερσον 6 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλμπισί 2, Χόλινς 9 (3), Τόμας 9 (1), Ρένφρο 10 (2), Κβοστόφ 4, Τρούσκιν 3 (1), Βορόνοφ, Αμπρομάιτις 6 (7 ριμπάουντ), Πονίτκα 18 (7/10 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Αγιόν 10 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/37 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 14/20 βολές, 42 ριμπάουντ (27 αμυντικα – 15 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: 22/51 δίπ[οντα, 7/18 τρίποντα, 12/15 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα παίξει εκτός έδρας με τη Μπασκόνια (25/10 στις 22:00), ενώ η Ζενίτ θα γυρίσει στην Αγία Πετρούπολη για να υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (24/10 στις 20:00).

ΠΗΓΗ: sport24.gr