Ουλμ – Προμηθέας 67-70

0
365

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΜΑΚΗ ΓΙΑΤΡΑ

Σπουδαία νίκη για την ελληνική ομάδα, που ανέβηκε στο 2-1 στον όμιλό της στο Eurocup, ρίχνοντας τους Γερμανούς του κόουτς Λάκοβιτς στο 0-3. Ο Προμηθέας δυσκολεύτηκε, προβληματίστηκε, είδε τον Κρις Μπαμπ να τα… σπάει (0/9 τρίποντα), έκανε διψήφιο αριθμό λαθών, όμως έπαιξε άμυνα στα κρίσιμα και έβγαλε πρωταγωνιστές τους Λάνγκστον Χολ (16 πόντοι, 11 ασίστ και ένα εύστοχο floater στο φινάλε που «καθάρισε» το ματς), Οκτάβιους Έλις (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Ολεκσάντρ Λίποβι (14 πόντοι).

Έτσι, μπόρεσε να… υποτάξει τους Γερμανούς, οι οποίοι είδαν τον Ζόραν Ντράγκιτς να βάζει 17 πόντους μεν, αλλά να αστοχεί στο φινάλε σε ένα σημαντικό δίποντο. Στο τελευταίο σουτ του αγώνα οι γηπεδούχοι βρήκαν ελεύθερο τρίποντο, αφού οι παίκτες του Μάκη Γιατρά δεν έκαναν φάουλ, όμως η προσπάθεια του Αντρέας Ομπστ βρήκε σίδερο.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο πάουερ φόργουορντ των γηπεδούχων, Γκραντ Τζέρετ, έκανε… ζημιά στον Προμηθέα (6π., 4ρ. στο 5′, 13-10 το σκορ). Όμως, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ανέβασαν «στροφές», με τον Λάνγκστον Χολ να μοιράζει 5 ασίστ στο δεκάλεπτο και να οργανώνει άψογα την ομάδα του (19-20).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα μέχρι το 15′ (31-31). Σε εκείνο το σημείο ήρθε ένα «ξέσπασμα» της ελληνικής ομάδας, με τον Ολεκσάντρ Λίποβι να βγαίνει μπροστά (11π., 2ρ., 1ασ., 1κλ.) για ένα 7-0 σερί (31-38 στο 19′). Ωστόσο, ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να κρατήσει αυτό το… μαξιλαράκι των 7π. μέχρι το ημίχρονο, αφού ο Ζόραν Ντράγκιτς «ροκάνισε» την απόσταση (34-38). Ο Σλοβένος γκαρντ είχε 11 πόντους στο 20′.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Μάκη Γιατρά σημάδευαν σταθερά το σίδερο έξω από τα 6,75μ. και είχαν 0/8 τρίποντα μέσα στην τρίτη περίοδο. Έτσι, το σύνολο του Γιάκα Λάκοβιτς, που είχε σφίξει την άμυνά του και δεν επέτρεπε στους Πατρινούς να βρουν εύκολο σκορ, ισορρόπησε απόλυτα την αναμέτρηση και πέρασε μπροστά ύστερα από ώρα (51-50 στο 29′ και 53-50 στο 30′).

Στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου η κατάσταση στα τρίποντα του Προμηθέα διαφοροποιήθηκε και μαζί της άλλαξε και την εικόνα του ματς. Ένα εύστοχο σουτ του Αγραβάνη και ένα του Χολ (11π., 10ασ. σε εκείνο το σημείο) έβαλαν τους φιλοξενούμενους ξανά σε θέση οδηγού (53-58 στο 33′) και ανάγκασαν τον Λάκοβιτς να δοκιμάσει νέα πράγματα. Ο Οκτάβιους Έλις ήταν κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα σε κρίσιμα σημεία (59-63 στο 35′). Όμως, οι Γερμανοί επέστρεψαν και πάλι εκμεταλλευόμενοι ένα επιθετικό black out του Προμηθέα (65-65 στο 38′).

Ο Κρις Μπαμπ, που είχε 0/9 τρίποντα, έκανε ένα κομβικό λάθος και 70» πριν το τέλος η Ουλμ προσπέρασε με τον Ντέρεκ. Ωστόσο, ο Τσέις Φίλερ είχε την απάντηση για το 67-68. Το λέι απ του Ντράγκιτς βρήκε σίδερο και το flotaer του τρομερού Χολ έδωσε… ανάσα στον Προμηθεά (67-70). Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Προμηθέας δεν έκανε φάουλ, ο Ομπστ βρήκε ελεύθερο τρίποντο, όμως η προσπάθειά του πήγε στο σίδερο, με το σκορ να μην αλλάζει και τον Γιατρά να πανηγυρίζει έξαλλα με τους παίκτες του.

Τα Δεκάλεπτα: 19-20, 34-38, 53-50, 67-70

ΠΗΓΗ: patrastimes.gr