Στον Ολυμπιακό το ντέρμπι «αιωνίων»

0
373

Με τον Θοδωρή Βουλκίδη να στήνει «πάρτι» από το σερβίς στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 (20-25, 25-14, 23-25, 25-23, 15-9) τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο σούπερ ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής στην Α1 Βόλεϊ Ανδρών. Ήταν ο τρίτος συνεχής αγώνας που οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν ως το τάι μπρέικ, μόνο που αυτή τη φορά η λήξη τους βρήκε νικητές, σε αντίθεση με τα παιχνίδια απέναντι σε Κηφισιά και Μόντενα.

Να σημειωθεί ότι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το σκορ στο 5-2 υπέρ των γηπεδούχων ένα δακρυγόνο που έπεσε έξω από το γήπεδο προκάλεσε προσωρινή διακοπή της, καθώς η ατμόσφαιρα έγινε αποπνικτική τόσο μέσα όσο κι έξω από το κλειστό των βορείων προαστίων. Στο αγωνιστικό σκέλος, η συνάντηση ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ και χαρακτηρίστηκε από πολλές εναλλαγές στο σκορ, ωραίες φάσεις αλλά και πολλές αποφάσεις διαιτητών και εποπτών που κρίθηκαν από το αδέκαστο «βλέμμα» του VAR.

Ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα στο όλο το πρώτο σετ και το κατάκτησε για να πάρει προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός απάντησε εμφατικά με 25-14, ενώ το πιο συναρπαστικό ήταν το 3ο σετ, όπου ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα ακόμα και με +4 προς το τέλος, αλλά ο Παναθηναϊκός με όπλο το μπλοκ έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε 2-1.

Στο τέταρτο σετ έγινε «μάχη» πόντο-πόντο, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν κατακτώντας τους δύο τελευταίους πόντους. Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή προβάδισμα 2 πόντων. Με το σκορ στο 10-8, ο Βουλκίδης πήρε τέσσερις συνεχείς άσσους, εκ των οποίων οι δύο κρίθηκαν στο VAR. Στο 14-9 ο Ολυμπιακός πάλι ζήτησε τη χρήση VAR για νέο άσσο του Βουλκίδη, που θα ήταν ο πέμπτος στη σειρά! Οι κάμερες όμως είχαν κουνηθεί και δεν έπιασαν την φάση, ο πόντος δόθηκε στον Παναθηναϊκό και το παιχνίδι τελείωσε με επίθεση του Φίνγκερ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 19 (14/34 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 17 (13/16 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. – 33% άριστες), Ράπτης 17 (13/30 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 22% υπ. – 12% άριστες), Πελεκούδας 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 57% υπ. – 39% άριστες), Μούχλιας, Πανταλέων 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 23 (19/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πετρέας 14 (11/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χουσάι 18 (15/31 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ. – 28% άριστες), Βουλκίδης 14 (7/11 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γκέργκι 14 (12/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 27% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 64% υπ. – 48% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης 1 (1/2 επ.), Ριζόπουλος.

ΠΗΓΗ: ert.gr