Τα highlights του Βαλένθια – Παναθηναϊκός 94-87 – Βίντεο

0
346

Οι «πράσινοι» με φοβερή άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο γύρισαν από το -16, όμως τελικά δεν κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο του αγώνα από το «Λα Φοντέτα».

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να φτάσει στη 4η σερί νίκη του στη φετινή Euroleague, καθώς ηττήθηκε με 94-87 από τη Βαλένθια για την 22η αγωνιστική.

Πήγε στράφι έτσι η σπουδαία εμφάνιση του Νικ Καλάθη (22π., 10ρ., στο 1:19΄ πριν από τη λήξη συμπλήρωσε 5 φάουλ), αλλά και του Ταϊρίς Ράις (21π.), όπως και ο εξαιρετικός ΝτεΣόν Τόμας (16π.) στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 19 πόντους (με 8/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/1 βολή), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 1 τάπα. Πέραν αυτών, ήταν καθοριστικός στο φινάλε χάρη στο καλάθι που πέτυχε (στα 52”) και το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε μετά τη δική του χαμένη βολή σε εκείνο το σημείο.

Παίκτες-κλειδιά ήταν οι Ντόρνεκαμπ (12π., 4/5τρ.) και Κόλομ (14π., 3/4τρ.), ενώ συνολικά η Βαλένθια είχε 14/29 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι κακός στην άμυνα για τρία δεκάλεπτα με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -16 (80-64) με τη λήξη της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο 10λεπτο κράτησε στο «μηδέν» τη Βαλένθια μέχρι το 35′ και με ένα επιμέρους 18-2 μέχρι το 37′ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 82-82, αλλά στο τέλος έφυγε ηττημένος.