Άλωσε και το Ναύπλιο ο Ολυμπιακός Β’

0
407
Á2 ÊÁÔÇÃÏÑÉÁ / ÏÉÁÎ ÍÁÕÐËÉÏÕ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ Â (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÂÁÓÉËÇÓ ÐÁÐÁÄÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ακόμα μία νίκη, την όγδοη σε σύνολο εννιά αγωνιστικών, σημείωσε ο Ολυμπιακός Β’. Οι Πειραιώτες πέρασαν και από το Ναύπλιο, επικρατώντας του Οίακα με 89-85, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής της Α2, σβήνοντας, παράλληλα, το -6 με το οποίο ξεκίνησαν την σεζόν.

Αμφίρροπο το πρώτο μισό της αναμέτρησης του Ναυπλίου, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τον Ολυμπιακό Β’ να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με τέσσερις πόντους (46-50), προβάδισμα το οποίο είχε αποκτήσει από το πρώτο δεκάλεπτο. Η αντεπίθεση του Οίακα ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Ναυπλίου, με ένα επιμέρους 24-17 να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (70-67). Ο Ολυμπιακός Β’, όμως, ήταν αποφασισμένος να φύγει με ψηλά το κεφάλι από το Ναύπλιο  και με ένα επιμέρους 1-14 μετέτρεψε το 74-71 του 32’ σε 75-83 στο 38’, φτάνοντας στην σπουδαία νίκη με 85-89.

Μελισσαράτος με 16 πόντους, Αρσενόπουλος και Πετρόπουλος με 15 και Τζόλος με 11 πόντους ήταν οι κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό Β’, ενώ από πλευράς Οίακα ξεχώρισε ο Κουμπούρας με 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-32, 46-50, 70-67, 85-89

ΠΗΓΗ: rednews.gr