Το Περιστέρι προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου

0
323

Το Περιστέρι επικράτησε 57-51 του Ήφαιστου Λήμνου, κλείνοντας θέση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου, με «κλειδί» την άμυνά του, έφτασε ακόμη και στο +15, ενώ σημαντική συμβολή είχε και ο Βασίλης Ξανθόπουλος, πετυχαίνοντας καλάθια σε καθοριστικά σημεία.

Ο έμπειρος γκαρντ ήταν και πρώτος σκόρερ με 12 πόντους για τους Περιστεριώτες, με τους Σμιθ και Χάτσερ να έχουν από 11π. ο καθένας.

Σφιχτό ήταν το παιχνίδι στην αρχή του, με το Περιστέρι να έχει ένα μικρό προβάδισμα (8-5). Ωστόσο, από τα μισά και μετά, ο Ήφαιστος έπαιξε άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Σμιθ και Χάμοντς έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 1-12 για το +8 (9-17), στο 8’. Η ομάδα του Ζούρου μείωσε με τον Χάτσερ (12-19), αλλά οι βολές του Έβανς διαμόρφωσαν στο 14-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Χωρίς καλό ρυθμό και με αρκετή αστοχία ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, με το Περιστέρι να το εκμεταλλεύεται αυτό και να μειώνει στο καλάθι (20-22), μέσα σε έξι λεπτά! Εκεί, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και συνδέθηκαν με το καλάθι για το +5 (22-27), με την ομάδα του Ζούρου να αντιδρά και να μειώνει εκ νέου στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (27-29).

Με τον Μολντοβεάνου, ο Ήφαιστος πήγε στο +4 (27-31), με το Περιστέρι όμως να αντιδρά άμεσα και χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα να κάνει ένα 6-0 για το προβάδισμά του (34-31), ενώ ο Χάτσερ στη συνέχεια το πήγε στο +6 (40-34). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ζούρου είχε τον έλεγχο και με τον Ξανθόπουλο έφτασε στο +9 (46-37), με το οποίο έκλεισε την τρίτη περίοδο.

Από το ίδιο σημείο συνέχισε και στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ξανθόπουλος, στέλνοντας τους γηπεδούχους στο +15 (52-37), στο 32’. Η απάντηση του Ηφαίστου ήρθε με τους Έβανς και Πελεκάνο, οι οποίοι τον επανάφεραν στο ματς (52-46), στο 36’. Στη συνέχεια, ο Ξανθόπουλος ξεκόλλησε τους γηπεδούχους (54-46), αλλά ο Μούρτος έβαλε φωτιά με δικούς του πόντους στο ματς (56-51), στο 38’. Ακολούθησαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις, με τον Μορέιρα να βγάζει άμυνες και να παίρνει ριμπάουντ και έτσι την ομάδα του Περιστερίου να παίρνει τη νίκη με το τελικό 57-51.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 27-29, 46-37, 57-51

Περιστέρι (Ζούρος): Σμιθ 11 (1), Μπλέικ 7, Ξανθόπουλος 12 (2), Σκορδίλης 2, Αγραβάνης, Μορέιρα 4, Καράμπελας, Γόντικας, Βασιλόπουλος 5 (1), Χάτσερ 11 (1), Γκρέι 2, Μόουζες 3.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 3, Σταμάτης, Έβανς 6 (17ριμπ.), Σμιθ 13 (1), Πελεκάνος 7 (1), Τσαϊρέλης 7, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος, Μούρτος 7 (1), Λιτλ 2, Χάμοντς 6 (2).

ΠΗΓΗ: peristerinews.gr